042 / 43 26 321    |         |    

Logotype
06.11.2020

Časové lístky v prímestskej autobusovej doprave od 13. decembra 2020

Trenčiansky samosprávny kraj v spolupráci s dopravcami SAD Trenčín a SAD Prievidza spúšťa od 13. decembra 2020 možnosť cestovania v prímestskej doprave v rámci kraja na časové lístky. Vzhľadom na meniacu sa tarifu v prímestskej doprave, ktorá bude v platnosti  rovnako od 13. decembra 2020, tak verejnosť môže cestovať za tie isté ceny ako doteraz, naviac s pridanou hodnotou. Časové lístky budú rozdelené na pásma podľa tarifných kilometrov a sú k dispozícii pre skupiny Celé lístkyZľavnené lístky. Župa tak prichádza s riešením ako nielen zefektívniť čas cestujúcich pri kúpe časových lístkov, ale aj ušetriť peniaze tých, ktorí si časové lístky obstarajú, pretože v daných dňoch môžu jazdiť neobmedzene.

Odkedy je možné cestovať na časové lístky?

Cestovanie na časové lístky bude spustené od 13. decembra 2020.

Na akom území sa bude dať na časové lístky cestovať?

Cestovanie na časové lístky je možné na celom území Trenčianskeho kraja,  a to v autobusoch prímestskej autobusovej dopravy – SAD Trenčín a SAD Prievidza.

Bude sa dať na zakúpené časové lístky cestovať aj v MHD?

Nie, časové lístky platia len pre prímestskú dopravu u dopravcov SAD Trenčín a SAD Prievidza.

Na koľko dní sa dajú časové lístky kúpiť?

Časové lístky sa dajú zakúpiť na 7 dní a 30 dní. Sú tzv. „plávajúce“, tzn., že keď si cestujúci kúpi lístok napr. na 7 dní v utorok, bude naň môcť cestovať nasledujúcich 7 dní do pondelka nasledujúceho týždňa.

Čo je potrebné na kúpu časového lístka? Budú to špeciálne lístky alebo nové „preukážky“?

Časové lístky sa budú dať kúpiť len na čipovú dopravnú kartu dopravcov SAD Trenčín a SAD Prievidza, ktorú buď už vlastníte alebo si ju môžete zaobstarať.

Kde si časový lístok môžem zakúpiť?

Najrýchlejšou a najpohodlnejšou cestou zakúpenia prvého časového lístka je E-shop. Ďalšou možnosťou je jeho zakúpenie priamo v klientskych centrách dopravcov SAD Trenčín a SAD Prievidza. Zakúpenie následných časových lístkov bude možné cez E-shop, v klientskych centrách dopravcov a tiež u vodiča.

Čo to znamená, keď sa časové lístky kupujú podľa prejazdených tarifných kilometrov?

Napríklad: Doposiaľ pasažier cestoval z Prievidze do Novák, čo spadá do tarifného pásma 10 km. Keď si predplatí časový lístok na 10 tarifných kilometrov, môže cestovať na danej trase po dobu platnosti časového lístka bez obmedzenia a súčasne platiť časovým lístkom na akomkoľvek inom spoji do 10 tarifných kilometrov po dobu platnosti časového lístka. V praxi to môže vyzerať aj tak, že v pracovné dni bude cestovať z Prievidze do Novák a naspäť, do práce a z práce, a cez víkend môže cestovať s časovým lístkom napríklad z Prievidze do Nedožier, čo je do 10 tarifných kilometrov.

V akom predstihu si môžem zakúpiť časový lístok?

Časový lístok je možné si zakúpiť v deň cestovania tzn., pokiaľ si ráno kúpite časový lístok v klientskom centre, môžete naň v ten deň začať jazdiť.  Kúpiť si ho môžete aj u vodiča autobusu a hneď naň cestovať. Pokiaľ by si cestujúci chcel obstarať lístok v predstihu, môže tak urobiť buď cez E-shop alebo v klientskych centrách dopravcov SAD Trenčín a SAD Prievidza, a to najskôr 7 dní pred platnosťou 7-dňového časového lístka a 30 dní pred platnosťou 30-dňového časového lístka. Samozrejme, až po 13. decembri 2020.

Čo sa stane, ak mám napr. časový lístok 7-dňový na 10 km a idem dlhšiu trasu?

Napríklad: Cestujúci má zakúpený časový lístok na vzdialenosť 10 tarifných kilometrov a cestuje na vzdialenosť 13 tarifných kilometrov. V takomto prípade sa akceptuje 10 tarifných kilometrov z časového lístka a cestujúci zaplatí cenu lístka na 3 tarifné kilometre, a to buď z dopravnej karty alebo v hotovosti.

Čo mám robiť, keď cestujem s prestupom? Ako v tomto prípade fungujú časové lístky?

Ak sa uskutoční prestup na druhý autobus do 1 hodiny medzi spojmi, bude sa jazda počítať ako jedna. To znamená, že cestujúci si potrebuje kúpiť časový lístok na celú trasu oboma spojmi. Ak časový lístok nepokryje celú trasu, zvyšok jazdy sa doplatí u vodiča z elektronickej peňaženky na dopravnej karte alebo v hotovosti.

Ak sa presťahujem a budem do zamestnania cestovať z iného miesta, prípadne zmením zamestnanie, môžem si bez problémov u vodiča kúpiť časový lístok na iné tarifné pásmo alebo musím navštíviť informačnú kanceláriu, kde mi “nahodia” časový lístok na iný počet kilometrov?

V prípade, že by ste zmenili prácu a cestovali inam, je potrebné si časový lístok zmeniť v informačnej kancelárii alebo eshope, aby sa na čipovej karte aktualizovala kilometrová tarifa. Bohužiaľ, u vodiča sa aktualizácia nedá zrealizovať, v autobuse na to nie je prispôsobený softvér. Rovnako je potrebné postupovať aj v prípade zmeny časového lístka zo 7-dňového na 30-dňový. U šoféra sa dá zakúpiť časový lístok len na tarifu a počet dní, ktoré máte nastavené na čipovej dopravnej karte po zakúpení lístka v eshope alebo informačnej kancelárii.